Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Gigantyczna ulga podatkowa dla inwestorów w nieruchomości w Polskim Ładzie!

Gigantyczna ulga podatkowa dla inwestorów w nieruchomości w Polskim Ładzie!

Kupując i remontując zabytek można od podstawy opodatkowania odliczyć do 500 tys. zł. Mogą z niej skorzystać indywidualni właściciele zabytku, ale i członkowie wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych.

Jak pisze money.pl informacja została potwierdzona przez Ministerstwo Finansów.

26 stycznia Jowitta Pustuł – doktor nauk prawnych, doradca podatkowy opublikowała na swoim profilu na LinkedIn informację o niezwykłej uldze w ramach Polskiego Ładu zwanej „pałacyk plus”, o której do tego momentu nikt nic……. W mediach zawrzało.

Dla kogo PAŁACYK+?

Dla wszystkich. Możesz mieć dochody z umowy o pracę, zlecenia, dzieło, emerytury. UWAGA! Możesz być członkiem zarządu, rady nadzorczej albo przedsiębiorcą opodatkowanym liniowo. Ta ulga jest również (a może przede wszystkim?) dla Ciebie. Dość zaskakujące. Przywykliśmy, że opodatkowanie liniowe wyklucza jakiekolwiek ulgi. Ale teraz jest inaczej. PAŁACYK+ rządzi się swoimi prawami. Bo pałacyki są ważne.

Jak działa PAŁACYK+?

Musisz kupić jakiś dworek lub pałacyk. Cokolwiek. Ważne żeby był wpisany do rejestru zabytków. Następnie wydajesz coś na roboty budowlane, renowację lub konserwację. Nie trzeba dużo. Wystarczy 1 zł.

Ile odliczysz od dochodu?

Odliczasz poniesiony wydatek na nabycie pałacyku, nie więcej niż 500 zł za każdy 1m2 powierzchni użytkowej. Maksymalnie 500 tys. zł rocznie. Dodatkowo odejmujesz 50% wydatków poniesionych na usługi budowlane, renowację, czy konserwację. Tu nie ma limitu. Wydasz 2 mln – odliczysz 1 mln. Wydasz 6 mln – odliczysz 3 mln. Sky is the limit.

Dzięki PAŁACYK+ możesz obniżyć swój dochód do zera i nie płacić PIT. Przy innych ulgach np. rehabilitacyjnej jest limit (odliczenie – max 6% dochodu), ale PAŁACYK+ nie ma limitu. Pałacyki są ważniejsze od niepełnosprawnych. To dlatego.

Jak długo musisz być właścicielem pałacyku?

Nie ma to żadnego znaczenia. Możesz np. komuś darować jak tylko ci się znudzi. Kupisz sobie w 2023 r. inny pałacyk. Nabędziesz prawo do nowej ulgi.

ALE pamiętajmy: każda ulga to odstępstwo od zasady równości i powszechności opodatkowania. Musi mieć szczególne uzasadnienie. Ma służyć promowaniu wartości istotnych dla społeczeństwa. Im szerszy zakres ulgi tym mocniejsze uzasadnienie. Jak na tym tle wypada PAŁACYK+?

PAŁACYK+ ma najszerszy zakres z wszystkich nowych ulg. Zapewnia znacznie większe korzyści niż ulgi dla klasy średniej, na powrót, dla emerytów oraz rodzin 4+ razem wzięte. Chowa się też przy nim ulga dla samotnych rodziców z kwotą 1.500 zł rocznie.

A jakie zachowania społecznie istotne promuje PAŁACYK+? Zakupy dworków i pałacyków? Dla kogo został wymyślony PAŁACYK+?

Źródło: https://www.linkedin.com/embed/feed/update/urn:li:ugcPost:6892000173602459648

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.