Obowiązkowa czujka dymu i czujka tlenku węgla – co powinniśmy wiedzieć?
Bezpieczeństwo w domu to priorytet dla każdego z nas. O nasze bezpieczeństwo troszczy się również ustawodawca. I tak oto w dniu 23 grudnia 2024 r. weszła w życie nowelizacja Rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. poz. 1716), wprowadzająca obowiązek montażu czujek dymu i czujek tlenku węgla (czadu) w pomieszczeniach mieszkalnych.
Zgodnie z nowymi regulacjami wszystkie nowe lokale mieszkalne w budynkach oddanych do użytkowania po 24 grudnia 2024 r. muszą być wyposażone:
1/ w autonomiczne czujki dymu,
2/ w autonomiczne czujki tlenku węgla (czadu) – jeśli w mieszkaniu odbywa się spalanie gazu lub innych paliw.
Mieszkania, które przed 24.12.2024 r. były już użytkowane również będą musiały być wyposażone w czujki, jednak ustawodawca przewidział okres przejściowy. Zgodnie z nim obowiązkowa czujka dymu i tlenku węgla w mieszkaniach będzie wymagana od 1 stycznia 2030 r.
Czujki dymu
To podstawowe urządzenie alarmujące o zagrożeniu pożarowym. Czujka uruchomi się w momencie wykrycia dymu. Zgodnie z rozporządzeniem, przynajmniej jedno takie urządzenie powinno znajdować się w każdym mieszkaniu – najlepiej w holu. Instalowanie czujek w pobliżu kominków lub w kuchni (w okolicy kuchenki gazowej) może powodować fałszywe alarmy i nie jest zalecane.
Uwaga! Dla mieszkań wynajmowanych w trybie najmu krótkoterminowego obowiązkowe czujki dymu będą wymagane od 30 czerwca 2026 r.
Czujki tlenku węgla (czadu)
Czujka tlenku węgla uruchomi alarm po wykryciu określonego stężenia tego niebezpiecznego gazu, który powstaje w wyniku niepełnego spalania.
Obowiązek montażu czujki czadu dotyczy mieszkań i domów, w których znajdują się urządzenia spalające gaz, drewno lub inne paliwa, np. przepływowe ogrzewacze wody, kominki czy kotły na olej opałowy.
Nie ma obowiązku montażu czujnika czadu, jeśli w mieszkaniu znajduje się jedynie gazowa kuchenka do gotowania. Jednak ze względu na podstępny charakter tlenku węgla, jego montaż w takich miejscach jest zalecany.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w osobnym artykule: https://zarzadca-online.pl/tlenek-wegla-czyli-czad-wiedza-ktora-moze-uratowac-zycie/
Kto jest zobowiązany do montażu czujek?
Obowiązek montażu czujek spoczywa:
w przypadku mieszkania stanowiącego odrębną własność w budynku wielolokalowym – na właścicielu lokalu, a nie na wspólnocie mieszkaniowej,
w przypadku mieszkania wynajmowanego – na wynajmującym, a nie na najemcy,
w przypadku mieszkania komunalnego będącego własnością gminy – na gminie, a nie na lokatorach.
Jak montować czujki?
Obowiązujące przepisy nie wymagają sporządzania dokumentacji projektowej dla autonomicznych czujek dymu i czujek tlenku węgla. Urządzenia należy montować zgodnie z instrukcją obsługi dostarczoną przez producenta. Zwykle montuje się je na suficie. Wymagane jest, by w każdym lokalu mieszkalnym znajdowała się co najmniej jedna czujka każdego rodzaju.
Co zrobić, gdy czujnik czadu zacznie piszczeć??
W przypadku alarmu należy natychmiast:
1. Zakryć usta i nos,
2. Otworzyć okna i drzwi,
3. Ewakuować wszystkich domowników,
4. Zadzwonić pod numer alarmowy 112 i zgłosić zagrożenie.
Czy warto zamontować czujnik gazu?
Oprócz czujek dymu i czadu warto rozważyć instalację czujnika gazu, jeśli w domu znajdują się urządzenia gazowe, takie jak kuchenki czy piecyki. Czujniki gazu LPG powinny być zamontowane 30 cm nad podłogą, natomiast czujniki gazu ziemnego 50 cm pod sufitem. Czujniki dymu instaluje się na suficie. Obecnie na rynku dostępne są urządzenia łączące kilka funkcji – tzw. czujniki kombi, wykrywające zarówno dym, jak i czad lub gaz. Oferta jest szeroka, więc warto rozważyć ich zakup.Jak wybrać odpowiednią czujkę?
Kupując czujkę, warto kierować się nie tylko ceną, ale także spełnianiem trzech kluczowych wymagań:
- Oznakowanie znakiem CE lub znakiem budowlanym – oznaczenie to powinno znajdować się na urządzeniu lub jego etykiecie. Wskazana powinna być także odpowiednia Polska Norma dotycząca danego rodzaju czujki.
- Deklaracja właściwości użytkowych – urządzenie musi posiadać deklarację użytkową w języku polskim, sporządzoną przez producenta. Dokument ten potwierdza zgodność urządzenia z normami PN-EN 14604 lub PN-EN 50291-1 (lub ich europejskimi odpowiednikami: EN 14604 lub EN 50291-1).
- Instrukcja stosowania i obsługi – każda czujka powinna być dostarczona wraz z instrukcją użytkowania.
Mając na uwadze te kwestie, wybór odpowiedniego urządzenia stanie się prostszy i zapewni najwyższy poziom bezpieczeństwa w Twoim domu.
Udostępnij: